Skip links

Hakkında

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Jacques Lecoq pedagojisinin temel alındığı Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu bünyesinde 2016 yılında biraraya geldi.
​İlk proje olarak, William Shakespeare’in ‘Macbeth’ tragedyasını seçen FTA, araştırma alanı olarak maske oyunculuğu, fiziksel hikaye anlatıcılığı, grotesk oyunculuk, clown, bufon gibi farklı fiziksel tiyatro tekniklerinin klasik metinlerle buluştuğu eserleri sahneleme ve bu tekniklerin sahne üstünde araştırılması amacıyla kuruldu.
Belirlediği ilkelerin yanı sıra; metni toplumsal cinsiyet eleştirisiyle de irdeleyip uyarladığı ‘Şatonun Altında’ oyunuyla seyirciyle buluştu. FTA, daha sonraki projelerini de aynı temel çerçevelerle devam ettirmeyi planlamaktadır.

Ekibimiz

Gülden Arsal
Pınar Akkuzu
Tuba Keleş
Uğur Açıkgöz
Güray Dinçol

Uğur Açıkgöz

1988 yılında İzmir’de doğdu. 2011 Yılında Anadolu Üniversite İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Film Tasarımı Anasanat Dalında yüksek lisans eğitimi aldı. Üniversite eğitimi sırasında Yaşayan Tiyatro’da oyuncu ve reji olarak görev aldı. Aynı zamanda Çağdaş Drama Derneği Yaratıcı Drama Eğitmenliği Programını bitirdi ve yaratıcı drama alanında okullarda çeşitli çalışmalar yaptı. Ardından Cazu Tiyatro’nun kurucuları arasında yer aldı ve burada “Benim Adım Kırmızı: Tasvirler” (Orhan Pamuk) oyununda oynadı. Didem Madak’ın şiirlerinden hareketle oluşturduğu “Devrik Mahalle” metnini sahneye uyarladı. 2014 yılında İsviçre’de düzenlenen “Leih mir dein Ohr” uluslar arası hikaye anlatıcılığı atölyesine katıldı ve burada önde gelen hikaye anlatıcılığı eğitmenlerinden eğitim aldı. Proje sonunda “Leyla ve Mecnun” hikayesini performe etti.. 2017 yılında Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’ndan mezun oldu. Halen İstanbul Gedik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmakta olan Uğur Açıkgöz, 2017 yılında kabul aldığı Kopenhag’da bulunan The Commedia School’ da oyunculuk çalışma ve araştırmalarına devam etmektedir.

Gülden Arsal

1978 yılında Çanakkale’de doğdu. 2002 yılında İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2004 yılında İTÜ Ulaştırma Mühendisliği Yüksek Lisans Programını bitirdi. Üniversite eğitimi sırasında İTÜ Sahnesi’nde ve Tiyatro Amargi’de oyuncu ve reji olarak görev aldı. Mezun olduktan sonra İTÜ Mezunlar Tiyatrosu’nda ve Seyyar Sahne’de tiyatroya devam etti. Seyyar Sahne’nin Macbeth (William Shakespeare), Vaiz (Eski Ahit), Mektuplar (Seyyar Sahne), Korku ve Titreme (SorenKierkegaard’ın aynı adlı eserinden) Ayna (Leyla Erbil) , Durum Bu (Seyyar Sahne) adlı oyunlarında yer aldı. 2006 yılından sonra Seyyar Sahne’nin İznik ve Gümüşlük Akademisi’nde yaptığı araştırma kamplarına katıldı ve Tiyatro Medresesinin kurucuları arasında yer aldı. Tiyatro Medresesinde İmge ve Duyum Tiyatrosu (Fabrice Farchi, Yasuyo Mochizuki), Şiirsel Komedi: Bir Clown Araştırması (Güray Dinçol), Hareket Eylem ve Diyalog (Celal Mordeniz), Oyuncunun Çalışması (Lloyd Bricken) gibiçeşitli atölyelere katıldı. 2014 yılında Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nun ilk öğrencilerinden biri oldu ve Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nda çalışmalarına devam ediyor.

Tuba Keleş

1988 yılında Konya’da doğdu. İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Felsefe ve Toplumsal Düşünce bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. Tiyatroya üniversite yıllarında İTÜ Sahnesi’nde amatör olarak başladı. Ardından Nü Kolektif’ in “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” (Pınar Selek), Seyyar Sahne’nin “Pencere” (Sevim Burak), Cazu Tiyatro’nun “Benim Adım Kırmızı: Tasvirler” (Orhan Pamuk) ve “Devrik Mahalle” (Didem Madak) oyunlarında yer aldı. Bu esnada yurt içi ve yurt dışından pek çok eğitmenin atölye ve kamplarına katıldı. 2013 yılında, modern dans ve bale eğitimi alarak Aksanat’ta “Kendinden Uzak” adlı modern dans gösterinde dansçı olarak yer aldı. 2012-2017 yılları arasında Ermenistan ve Türkiye’den sanatçı, feminist aktivist kadınlarla birlikte “Beyond Borders: LinkingOurStories” adlı inisiyatifin kurucularından oldu. 2015 yılında Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nun ilk mezunlarından oldu. 2015-2016 yılları arasında MAYU adlı projenin detektif karakterini yaratarak, çocuklara bilimsel düşünce yöntemini sevdiren etkileşimli atölyeler düzenledi. 2016 yılında Kopenhag’da bulunan The Commedia School’a kabul edildi. Halen burada fiziksel tiyatro eğitimine, maske, hikâye anlatıcılığı, clown, melodrama, commediadell’arte, tragedya, bufon ve kabare gibi oyunculuk stilleri üzerine çalışmaya devam etmektedir.

Güray Dinçol

2005 yılından bu yana oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak profesyonel kariyerine devam eden Güray Dinçol tiyatro yüksek lisansının ardından Norveç Rosegarden Theatre’da Giovanni Fusetti’den fiziksel tiyatro ve clown eğitimi aldı. 2008-2009 yıllarında Santralistanbul – Paris Fratellini Academy ortaklığıyla düzenlenen sirk ve sokak sanatları atölyelerinde joggling, akrobasi, dans ve clown alanlarında derslere katıldı. Paris’te ‘Les Singuliers’ grubunun ‘J’attends mes loukoums chez le kuaför’ adlı oyununda oynadı. Lecoq ekolünü takip eden okullardan İtalyadaki Scuola Helikos’tan mezun oldu. Kurucularından olduğu ‘Palyaço Modern’ adlı ekiple Clown gösterileri hazırlayan sanatçı aynı ekiple 2013’te Fransa’nın Niort kentinde düzenlenen Clown ve Sokak Sanatları Festivaline katıldı. Lüksemburg Uluslararası clown festivali ve Avignon Tiyatro Festivali Kadmos projesinden davet aldı. İtalya ve Slovenya da katılımcı ve eğitmen olarak atölyelere ve pedagojik seminerlere katıldı. Birçok kurum ve okulda Clown ve Fiziksel Tiyatro eğitimi verdi, atölye çalışmaları yürüttü. Oyunbaz ve Tiyatro BeReZe’de oyuncu ve yönetmenlik, İkincikat ve ”Fiziksel Tiyatro Araştırmaları” ekibinde yönetmenlik yaptı. Halen Clout Theatre’ın ‘Harikulade Bir Çiftin Badireli Ev Yaşamı’ oyununda oynamaktadır. Kurucularından olduğu Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nda çalışmalarına ve eğitim araştırmalarına devam etmekte, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Clowns  Wıthout Borders-Sınır Tanımayan Palyaçolar’ın Türkiye projelerini yürütmektedir.

Pınar Akkuzu

1982 yılında Aydın’da doğdu. 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında Drama Topluluğu’nda oyuncu ve reji olarak görev aldı. Mezun olduktan sonra Tiyatro Oyunbaz’da tiyatroya devam etti. “Martı” (Anton Çehov), “Peer Gynt” (Henrik Ibsen), “Ekmek Parası” (Gesine Danckwart), ‘’Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler’’ (Tom Stoppard), “Bernarda Alba’nın Evi” (F. G. Lorca) oyunlarında yer aldı. Tiyatro Medresesinde Şiirsel Komedi: Bir Clown Araştırması (Güray Dinçol), Fiziksel Tiyatonun Temel İlkeleri: Maske Çalışması (Matteo Destro), Kumbaracı50’ de İletişime Geçmek: Şiirsel İmgeler (Ulrich Meyer-Horsch, Jobst Langhans) atölyelerine katıldı. 2014 yılında Fiziksel Tiyatro ve Komedi Okulu’nun ilk öğrencilerinden biri oldu ve Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nda çalışmalarına devam ediyor.